Най-накрая успях да посетя Скандинавия, като реших да дам старт от най-щастливата държава в Европейския съюз според различни изследвания, а именно Дания - място, където толерантността, свободата и разбирането се намират на всяка крачка.
Преди да ви споделя каква беше нашата програма, нека напиша и няколко думи за града. Копенхаген е столица и най-голям град на Дания. Историята му може да се проследи от 800 г., когато на мястото на сегашния център е имало малък рибарски град. През 1343 г. крал Валдемар Атердаг обявява Копенхаген за столица на Дания – днес седалище на правителството и роден град на датското кралско семейство.
Ден 1:
Към 12:00 местно време кацнахме в Копенхаген и се запътихме към метрото, с което за двадесет минути стигнахме центъра, където се намираше хотелът ни. Може да си купите единичен билет или такъв за няколко пътувания. В нашият случай си купихме единични, защото местоположението на хотела ни бе на централно място и всичките забележителности, които си бяхме набелязали, се намираха на прилично пешеходно разстояние. Оставихме си багажа в Generator Copenhagen, като имайте предвид, че този хотел се води и като хостел, така че внимавайте при избирането на вид стая, и оттам се запътихме към първата забележителност.
Площадът „Конгенс Нюторв“ e най-големият площад в града, който е изграден от Кристиан V през 1670 г. Важни сгради с изглед към площада включват Кралския датски театър, двореца „Шарлотенборг“ от 1671 г., двореца „Тот“ от 1683 г. (сега френското посолство), хотел D'Angleterre и универсалния магазин Magasin du Nord. В центъра му се намира конната статуя на Кристиан V, която изобразява краля, облечен като римски император с шлем с лавров венец. След направените снимки се разходихме в крайбрежния район „Нюхавн“, намиращ се в непосредствена близост до площада. Той също е построен по нареждане на крал Кристиан V с цел по-добър достъп от морето до „Конгенс Нюторв“, където навремето корабите обработвали товари и улов на рибари. След Втората световна война районът запада и в последствие се съживява, благодарение на цветните сгради, където сега туристите и местните могат да хапнат морски дарове в ресторантите и да пият традиционни напитки в баровете.
През този ден частично се разходихме и по „Strøget“ - най-популярната търговска улица в града. На нея може да откриете всякакви магазини - от H&M, Zara и Lego до Michael Kors и Armani. Препоръчвам ви да си купите сувенири от тази улица, защото са с една идея по-евтини от тези по площадите и „Нюхавн“. Ако търсите молове, ще намерите само търговски центрове с маркови дрехи. Самите молове се намират в покрайнините на града.
Привечер решихме да се разходим в градината на замъка „Розенборг“, която е най-старата кралска градина в провинцията. Той е построен от датския крал Кристиан IV като лятна резиденция за кралското семейство. Днес в него се помещава Музеят на кралските съкровища, включващ датската корона „Регалия“, килима за коронации и трона на Дания.
Сутринта започна с пиене на кафе в „Макдоналдс“, което се оказа изненадващо вкусно и най-евтиното от всичките кафета, които пих в Копенхаген. Причината да изберем това заведение беше по-ранния час, в който тръгнахме, а в 09:00 сутринта повечето кафенета не работят. Може би тук е редно да спомена цените. В Дания се използва датската крона и аз лично винаги използвах приложение за обменен курс, за да съм наясно колко точно плащам. Едно капучино излиза около 10-15лв., един обяд (две кафета, два сандвича и един десерт) около 70лв., а пък една вечеря (две основни и две води) около 100лв. В Копенхаген е скъпо и просто трябва да се настроите, че голяма част от бюджета ви ще отиде за храна.
Първата забележителност за деня бе кралската резиденция „Амалиенборг“. Всъщност той е дворцов комплекс, който първоначално е построен от четири благороднически семейства на Копенхаген. В центъра му се издига статуята на основоположника на ,,Амалиенборг'' - крал Фридрих V. В 12:00 часа има смяна на караула, като шествието започва още в 11:30 от замъка „Розенборг“. Лично аз останах разочарована от разглеждането на „Амалиенборг“, тъй като очаквах да видя много повече стаи на бившите монарси от само няколкото кабинета, които реално се разглеждат. Срещу двореца се намира църквата на Фредерик, известна още като Мраморната църква. Първият камък на градежа е положен от самият крал, но в последвалите години строежът се бави и дори спира. Сградата може да се похвали с най-големия църковен купол за цялото Скандинавие. Входът е свободен и ви препоръчвам да влезете и да поседите поне пет минути на тишина и да се насладите на архитектурата.
Отново минахме по „Strøget“, за да стигнем до друг дворец в града - „Кристиансборг“. Никъде другаде по света няма друга сграда, която да обединява под покрива си седалището на парламента, наричан Фолкетингет, Върховния съд и офиса на премиера. Съжалявам, че не го разгледахме и отвътре, защото „Кристиансборг“ подхожда много повече на кралска резиденция.
Продължихме с безцелна разходка в тази част на Копенхаген. Минахме покрай няколко канала и стигнахме до „Нюхавн“, в чийто край имаше бутки за улична храна. Решихме там да хапнем и си взехме порции с датски наденички и картофена салата с карамелизиран лук.
Ден 3:
През 2000г. Копенхаген и Малмьо, Швеция са свързани с моста Йоресунд. Пътуването с влак отнема едва четиридесет минути и нямаше как да не посетим Малмьо. Другият вариант за градски транспорт е автобус, който излиза по-евтино от влака, но е с двойно по-дълго времетраене. Влакът ви спира на гарата, която е в центъра на града и първата забележителност, която ще видите е площад „Сторторгет“, който се отличава като най-старият и най-големият площад в града. На него се намират кметството, къщата на Jørgen Kock, хотел Крамер и аптеката Lion (най-старата аптека в Швеция), като в центъра му стои конната статуя на крал Карл X Густав.
Ако желаете да се потопите в Средновековието, задължително посетете площад „Лила Торг“, където ще видите няколко къщи, характерни за този период. Някога е служил като пазар за хората с павилиончета за хранителни стоки, месарници и пекарни. Днес има кафенета и ресторанти. Парк „Кунгс“ е отворен през 1872 година на мястото на бивша територия, прилежаща към двореца на града. Той е най-големият и най-старият парк в Швеция. Отличаващото парка от останалите е растителността от редки видове. В близост до него се намира и Градската библиотека на Малмьо.
Замъкът „Малмьо“ е най-старият запазен ренесансов замък в северния регион. Тук се помещава и Музеят на изкуствата в Малмьо, а Домът на командира и мелницата на замъка се намират в близост. Очаквайте по-скоро крепост, каквато е била ролята на замъка в миналото. За накрая оставихме католическата църква „Св. Петър“, която e най-старата сграда в града и е построена в готически стил.
Въпреки че Малмьо е третият по големина град в Швеция, няма какво толкова да покаже. Разглеждането на всичките забележителности, пиенето на кафе и обядването ни отнеха около четири - пет часа. Не си отделяйте цял ден, а само половината. Казвам го от личен опит, защото ние пристигнахме към 10 сутринта, а влакът ни за Копенхаген бе чак в 18ч. и се наложи да се разхождаме безцелно и да влизаме в малкото търговски магазини. Сега разбирам защо в екскурзиите в дадения ден освен Малмьо се разглежда и Лунд.
Ден 4:
Много исках да посетя някоя пекарна и да хапна датско печиво. Не съм почитателка на ролцата затова се насладих на краосаните. След закуската разгледахме Кметския площад, чиято основна сграда, разбира се, е кметството. В него се съхранява и Световният часовник на Йенс Олсен, чиито дисплеи включват лунни и слънчеви затъмнения, позиции на звездните тела и др. В центъра на площада се намира още Драконовият фонтан, изобразяващ бик и дракон в битка.
Върнахме се назад по „Strøget“ и хвърлихме поглед на Кръглата кула, построена от Кристиан IV, като идеята е била в една сграда да се комбинират църква, библиотека и обсерватория. Днес в Кулата се помещава само обсерваторията, до която се стига по спираловиден коридор, построен по този начин, за да може в миналото конете лесно да се движат. Следобедът го посветихме на градините „Тиволи“, в които се помещава и третият най-стар увеселителен парк в света. Името е препратка към италианския град Тиволи, където се намира Вила Адриана – лятна резиденция на император Адриан. Архитектът Карстенсен е силно впечатлен от гениалната концепция и я прилага в Копенхаген.
Полетът ни беше чак вечерта и след като освободихме стаята и оставихме багажа в хотела, отидохме до цитаделата „Кастелет“. Тя е построена като крепост, за да се охранява входа на пристанището. Днес в района се провеждат различни военни дейности, но също така служи като обществен парк и историческо място. В непосредствена близост се намира и небеизвестната статуя на Малката русалка, известна още като Русолочка. С годините тя се е превърнала в емблема на Копенхаген, като със своята височина от 1,25 м. представлява и една от най-малките градски емблеми в света.
0 коментара:
Публикуване на коментар