С пристигането на декември месец е време и за December TOP 5. През изминалата година прочетох доста интересни книги с многопластови герои и актуални теми. Давам старт на тазгодишната класация с представянето на автори, с които за първи път се срещнах през последните месеци.
5. Симон Сейнт Джеймс („Момичетата от пансиона“)
Няма как да не се съпоставя Симон Сейнт Джеймс и Дженифър Макмеън. И при двете действието се развива във Върмонт, а времевите линии отново са две на брой. Само че Симон Сейнт Джеймс пише по-увлекателно, като в „Момичетата от пансиона“ комбинира трилър, мистерия и свръхестествени елементи.
4. Кариса Броудбент („Змията и крилете на нощта“)
Кариса Броудбент е първата авторка за 2024г., в чиято книга има речник, за да може читателят да се ориентира в непознатия свят. По принцип не съм най-голямата почитателка на вампирите, но тези на Броудбент са кръвожадни, непостоянни и коварни. Сред тях обаче и такива, които поставят честта и човечността си на преден план. Богинята Наяксия предлага на поклонниците си дълъг живот и свръхестествени сили. Така се появили вампирите и Обитрейс - владенията на Наяксия. И трите вампирски кралства са интересни и смъртоносни посвоему, но за момента имаме поглед само върху един от тях.
3. Елизабет Лим („Шест Алени Жерава“)
Стилът на Елизабет Лим е толкова чуден, че направо те пренася в приключението на Шиори. Цветните описания на пейзажите, митовете и вкусните ястия само подсилваха интереса ми към романа. Преплитащата азиатска митология с преразказа на „Дивите лебеди“ дава основите на разнообразен фентъзи свят. „Шест алени жерава“ не само е забележителен фентъзи роман, но и засяга темите за семейството, себеизрастването и отказът от борбата срещу неправдата.
2. Сара А. Паркър („Когато луната се излюпи“)
Определено има защо името на Сара А. Паркър да нашуми толкова много. Впечатлих се от сложно изградения фентъзи свят, магическата система с множеството термини и същества и задълбочени личности. Авторката умело преплита романтиката с политическото напрежение без да натрапва любовните драми. Друго, което ми направи добро впечатление, е, че Сара не се ограничава до една гледна точка. Да, 90% от сюжета се разказва от името на Рийв, но се включват и други герои.
1. Рейчъл Гилиг („Един тъмен прозорец“)
С дуологията си Рейчъл Гилиг създава сложна магическа система, базираща се на тесте карти. Използването им идва с цена, която трябва да се плати за магията. По този начин обстановката е по-тъмна и опасна, с което да се поддържа готическата атмосфера на историята. Авторката успява още с първата книга да заинтригува читателя с героите, които не са нито добри, нито лоши, а действат така, както моралният им компас им показва.
0 коментара:
Публикуване на коментар