Миналата година направих същата класация и тъй като през 2020г. прочетох една след друга няколко книги, в които главните героини са изградени по такъв начин, че да вдъхват сила и респект не само към персонажите в дадената книга, но и към читателят. Днес ще ви представя тези пет силни героини, които ми направиха най-голямо впечатление.
5. Раиса от „Кралицата изгнаница“
Още в първата книга от поредицата си пролича, че Раиса не е като майка си и няма да е лесно я манипулират. Възприемам Раиса като силен персонаж, защото не само се опълчи на плановете на кралицата и бащата на Мика, но и по целия път към училище „Уийн“, по който дебнеха опасности, тя не се уплаши, не се отказа от мисията си и нито веднъж не претендира, че е с кралско потекло. Тепърва ще се среща с трудностите, които вървят ръка за ръка с титлата й, но вярвам, че ще се справи.
Мия съм я признала още от „Нивганощ“. Имайки предвид детството ѝ и накъде се беше запътила в първата книга, няма как да не очакваме героинята да е със силна психика и остър ум. Събитията в „Божигроб“ я принуждават да стане гладиатор и на арената смайваше публиката. Човек трябва да е или много смел, или луд, за да се вкара сам на тези арени и безмилостно да печели битка след битка, за да достигне до целта си. А Мия определено не е луда.
3. Брайс от „Дом на пръст и кръв“
Подобна класация няма как да не включва някоя от героините на Сара Дж. Маас, защото всяка една от тях е всичко друго но не и слаба. Да, в даден момент стигат до пределите на силите си, но благодарение на нещо или някого (дори на себе си) отново се изправят и се борят за по-добър свят. Брайс не е изключение и няма как да не се възхитя на буйния ѝ нрав, на непоколебимостта ѝ щом стане дума за приятелите и семейството ѝ и на инати ѝ, който в повечето случаи беше причината да не се отказва в трудните моменти.
Сложих Мария на второ място не защото е преживяла повече от горе споменатите героини, а защото е реална личност и това, което ѝ се е случило, е съдба на много хора от миналото. Мария е третата дъщеря на цар Николай II и в книгата оживява, създава семейство и умира на старини. За мен най-емоционалната част в цялята творба бе сцената с убийството на Романови, която преследва героинята доста време. Мария, която е живяла в дворец през целия си живот, изведнъж остава без семейство, трябва да крие истинската си самоличност, жени се и ражда деца, оцелява по време на Втората световна война и въпреки паниката, която е обземаше в някои случаи, се ускпокояваше и рационално взимаше най-доброто решение за семейството си.
1. Скай от „Тайната на Диор“
Избрах Скай да е на първа позиция поради същата причина като тази на Мария. По време на Втората световна война жените нямат почти никакви права и чак когато се вижда, че никой не би заподозрял жена, решават да включат нежния пол в най-различни операции. Скай е една от първите жени пилоти и успява да се докаже. В началото изпълнява прости мисии, но виждайки потенциала ѝ, започват да ѝ дават по-важни и по-важни и така стига до един от немските лагери и там преживява не леки неща. Хиляди мъже и жени имат същата съдба като Скай в лагерите на смъртта. Тя оживява и започва да води нов живот, а смелостта ѝ присъства през всичките години, които лети в небето и шпионира нацистите и оцелява в „Равенсбрюк“.
0 коментара:
Публикуване на коментар