По принцип не съм сезонен читател, но настъпили септември вече съм на есенна вълна и тогава най-много се наслаждавам на готическите, паранормалните, мрачните и уютните романи. Затова реших да споделя с вас част от книгите, които да прочетете този месец и да се подготвите за есента.
1. „Един тъмен прозорец“ от Рейчъл Гилиг
В „Един тъмен прозорец“ има от всичко - магия, мистерия, интриги и любов. Рейчъл Гилиг създава свят, в който мъглата е подчинила на волята си хората в кралство Блъндер. Магията е забранена, но нищо не може да я спре и идва под формата на инфекция. Който оцелее от заразата, получава магически способности. Допадна ми, че има някаква цена, която трябва да се плати за магията. По този начин обстановката е по-тъмна и опасна, с което да се поддържа готическата атмосфера на историята.
Цялото ревю - тук.
2. „Домът на Холоу“ от Кристъл Съдърланд
Странна, мрачна и зловеща книга, която разказва историята на три сестри, които в навечерието на Нова година изчезват за секунди от погледите на родителите си, но се завръщат месец по-късно. На пръв няма нищо различно в децата освен последващата промяна на цвета на очите и на косата им. Сред увлекателните описания, интересните взаимоотношения между сестрите и мистериите за разкриване ви очаква тъмна и гротескова история за това какво се случва, когато хората изчезват сред врати, които преди са водели някъде, но сега водят някъде другаде.
Цялото ревю - тук.
3. „Беладона“ от Адалин Грейс
Нали знаете, дозата прави отровата. А отровата води до смърт. Само че Сигна много добре познава това състояние. В следствие на няколко фатални инцидента тя разбира, че не може да умре. Всъщност може да вижда призраци и дори самата Смърт. А какво по-добро място от обитавано от духове имение, в което Сигна да разгърне потенциала на способностите си? Смъртта има доста интересни философски възгледи като за безсмъртен и именно това го прави толкова интригуващ персонаж. Чрез него авторката задълбочава темата за живота след смъртта.
Цялото ревю - тук.
4. „Мамник“ от Васил Попов
„Мамник“ вплита в себе си фолклор, атмосфера на българското село и елементи на лек хорър. На пръв поглед това може и да не е обещаващо съчетание, но авторът успешно представя идеите си и изгражда обстановката и героите по такъв начин, че те да допаднат на читателите. Лично на мен много ми харесаха народните поверия и песни, от които всъщност Васил Попов е черпил вдъхновение. Успях да се потопя не само в съвременното трънско село, но и в онова от миналото, когато българите са се борили да си върнат части от България. Онова минало, което осъжда стотици семейства и приятели да се разделят и множество българи да приемат западната ни съседка за своя нова държава.
Цялото ревю - тук.
5. „Поканените“ от Дженифър Макмеън
Дженифър Макмеън отново ни пренася в щата Върмонт, където едно семейство ще се изправи пред трагичната историята на три поколения жени. „Поканените“ не е от онези книги, изпълнени с напрягащи моменти и страшни истории. Но мен лично ме плени с по-мрачната атмосфера на блатото и случилото се Хати Брекънридж. Хелън и Нейт решават да се преместят от големия град и да се отдадат на по-провинциален начин на живот. Идеята сами да построят къщата, в която ще живеят, ги вълнува. А Хелън, като историк, се впуска в опити да отдели митовете от реалността, но странната връзка между нея и Хати започва да я обсебва.
Цялото ревю - тук.
6. „Мръсни дни“ от Геновева Димова
Дните от Нова година до Йордановден са познати още повече като Мръсни дни. Тогава преградата между светове се изтънява и чудовищата започват да бродят из човешките улици. Такива са българските поверия. И Геновева Димова се вдъхновява от митологията ни, за да създаде свят, разделен от Стената. Свят, в който се разхождат вещици, самодиви, караконджули, домашни духове и др. За мен романът носи усещането за уют. Описанията на легендите, магическите места и чудовищата ме пренасяха в света на героите и желаех заедно с Косара и Асен да се разхождам из уличките на двата града.
Цялото ревю - тук.
7. „Дейзи Даркър“ от Алис Фини
Къщата на самотния остров, намиращ се в близост до корнуолския бряг, е единственото място, което малката и голямата Дейзи приемат за дом. Къща, която пази огромна тайна. И докато не се разкрие, няма как да се разбере мотивът на убиеца, който е решил да затрие семейство Даркър. Паралелно на настоящето, под формата на видеокасети и спомени на Дейзи, се вниква в миналото на семейството, което определено не е светло и безпроблемно.
Цялото ревю - тук.
0 коментара:
Публикуване на коментар